Sare roma
Procentai
RETRO

VRM ir trys savivaldybės vykdys bandomąjį narkotikų prevencijos projektą

narkottVidaus reikalų ministerija (VRM) bei Vilniaus, Alytaus miestų ir Klaipėdos rajono savivaldybės įgyvendins Nepilnamečių narkotikų vartojimo ir platinimo prevencijos mokyklose bandomojo modelio projektą.

Pirmadienį vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė su šių savivaldybių merais pasirašė bendradarbiavimo sutartis.

„Narkotikų prevenciją Lietuvoje vykdo daugybė institucijų ir organizacijų, tačiau didžiausia problema, jog trūksta koordinavimo, aiškaus atsakomybių pasidalijimo, – teigė ministrė. – Šio bandomojo projekto metu ypatingas dėmesys bus skiriamas visų prevencijos dalyvių įtraukimui ir jų kryptingam veikimui – subūrėme virš 20 prevenciją vykdančių institucijų ir organizacijų.“

„Bendromis jėgomis turime padaryti viską, kad stabdytume narkotikų plitimą tarp nepilnamečių. Tikimės, jog sukurtas efektyvus narkotikų prevencijos mokyklose mechanizmas ateityje bus pritaikytas visų šalies mokyklų mastu“, – kalbėjo ministrė. 

Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis pasakojo neseniai susitikęs su Jaunimo tarybos atstovais ir jų paklausęs, ar jie galėtų gauti narkotinių medžiagų. Jis teigė sulaukęs atsakymo: „Per valandą“.

Pasak mero, surengus patikrinimą dėl narkotikų vienoje iš mokyklų ir apie jį iš anksto pranešus tėvams, mokytojams, dalis moksleivių tą dieną išvis neatvyko į pamokas, kiti atėjo su naujomis kuprinėmis.

„Blogiausia, kad nei tėvai, nei mokytojai negali atpažinti narkotinių medžiagų“, – tvirtino N. Cesiulis. 

Pasak A. Bilotaitė, nors Lietuvoje ir šiuo metu vykdoma narkotikų vartojimo prevencija, bet ji yra „fragmentiška, trūksta koordinacijos“ – tikimasi, kad tai išspręs naujoji iniciatyva.

Vidaus reikalų ministerijos inicijuotas projektas nuo gruodžio iki kitų metų gegužės 31-osios bus įgyvendinamas septyniose pasirinktose minėtų savivaldybių mokyklose.

„Yra mokykla, kurioje bus taikomos priemonės, ir yra kontrolinė mokykla, kurioje nebus taikomos priemonės tam, kad būtų galima pataikyti tą patį priemonių efektyvumą ir turėti tuos tyrimo objektyvius rezultatus“, – kalbėjo ministrė.

Kad projektas būtų efektyvesnis, konkrečių mokyklų sąrašas neskelbiamas.

Didins kontrolę, atsparumą

Kaip informavo ministerija, bandomuoju projektu siekiama rasti būdus efektyviau spręsti narkotikų paplitimo tarp nepilnamečių problemą, ypatingą dėmesį skiriant visų prevencija užsiimančių institucijų ir organizacijų įtraukimui. 

Jo metu bus dirbama ir su mokinių tėvais, mokyklos administracija, bendruomene.

Projekto metu bus įvertintas ir atnaujintas narkotinių medžiagų vartojimo atpažinimo ir reagavimo mokyklose algoritmas, patikrintas dabar taikomų prevencinių priemonių paveikumas. 

Ministerija pabrėžia, kad šiuo metu tokio mechanizmo Lietuvoje nėra, o institucijos prevencinę veiką vykdo fragmentiškai. 

Bandomojo projekto metu numatoma didinti mokinių saugumą ugdymo įstaigose ir jų prieigose, tam pasitelkiant tokias fizines priemones kaip dūmų detektoriai, vaizdo kameros, fiziniai barjerai, patekimo į mokyklą kontrolė.

„Tai kietosios priemonės, susijusios su mokyklų ir pačių vaikų saugumu, tai yra vaikų įėjimo ir išėjimo kontrolė, kad bet kas negalėtų patekti į mokyklų patalpas. Taip pat saugumas, įrengiant užtvaras, kad kam nereikia nepateiktų į mokyklos teritoriją. Taip pat dūmų detektoriai tam tikrose patalpose“, – saugumo priemones vardijo ministrė.

Pasak jos, tokias saugumo rekomendacijas parengė policija.

Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas tvirtino, kad šiuo metu situacija mokyklose skirtinga, tačiau ilgainiui kiekviena švietimo įstaiga turėtų būti aptverta, kad be leidimo pašaliniai asmenys į ją nepatektų.

„Po truputį pradėta projektuoti vaizdo stebėjimo kameros. Kas, matyt, bus didžiausia naujiena ir čia reikės labai aktyviai bendrauti su tėvais, mokyklų tarybomis, bendruomenėmis, kad į mokyklą galėtų įeiti tik leidimus turintys vaikai ir kiti asmenys“, – sakė meras.

Jis pabrėžė, kad Islandijos pavyzdys parodė, jog greta šių kovos su narkotikais priemonių būtina investuoti į moksleivių užimtumą, sporto infrastruktūrą.

Alytaus miesto meras N. Cesiulis savo ruožtu tvirtino, kad užtvarai narkotikų vartojimo problemos neišspręs.

„Ar teritoriją aptvėrus, baigsis narkotikų vartojimas? Nebūkime naivūs. Niekas toje teritorijoje neprekiauja. Jaunimas žino, kur įsigyti. Paklauskite bet kurio jauno žmogaus, jis žino, kaip „Telegram“ kanale susirasti, žino, kaip atsiskaityti kriptovaliuta, ir niekas nieko nesuseka“, – sakė jis.

„Jeigu matome, kad tarp jaunimo narkotikų vartojimas auga, vadinasi, visos priemonės, kurios buvo darytos, neveikia. Vadinasi, turime imtis visai kitokių priemonių“, – tvirtino Alytaus meras.

Anot jo, veiksmingiau bus tualetuose įrengti dūmų daviklius, skirtus identifikuoti elektroninių cigarečių dūmus.

N. Cesiulio teigimu, rezultatą turėtų duoti ir mobilios anoniminės programėlės sukūrimas.

„Manau, kad bus didžiausias efektas, kai bus sukurta programėlė, kai jaunimas galės informuoti, kas iš klasiokų prekiauja ar iš kitos klasės prekiauja“, – sakė Alytaus meras.

Projekte dalyvaujančios mokyklos taip pat turės įgyvendinti „minkštąsias“ prevencines programas: bus skaitomos paskaitos, rengiamos diskusijos su tėvų, mokinių bendruomenėmis, organizuojamos gyvenimo įgūdžių pamokos, skatinama Jaunųjų policijos rėmėjų veikla, užtikrinimas užimtumą, sukurti pagalbos algoritmai.

Taip pat rengiamasi sukurti programėlę jaunimui informuoti jiems patraukliu būdu.

Įgyvendinant projektą, jame dalyvaujančios savivaldybės dalysis gerąja praktika, bus stiprinamas tarpinstitucinis bendradarbiavimas ir koordinavimas. Vidaus reikalų ministerija taip pat planuoja sustiprinti bendruomenių pareigūnų ir jaunųjų policijos rėmėjų kompetencijas, jų įsitraukimą į prevencines veiklas.

Rengs rekomendacijas

Po pusės metų, kuriuos vyks šis projektas, bus siekiama išsiaiškinti, kurios priemonės yra veiksmingos ir sukurti modelį, kuriuo galės remtis visos Lietuvos savivaldybės.

„Tikslas yra toks, kad mes padarę šitą bandomąjį modelį galėtumėme turėti galutinai išsigrynintą, efektyviai veikiantį priemonių paketą, kad galėtume vėliau per teisės aktus, per kitus sprendimus užtikrinti, kad jis būtų taikomas visoje Lietuvoje“, – sakė A. Bilotaitė.

Projekto stebėsenai vykdyti sudaryta darbo grupė įvertins projekto veiklas, jų poveikį ir parengs rekomendacijas.

„Mes turime ne vieną priemonę, kuri veikia Lietuvoje, tačiau labai svarbu įsivertinti, kurios iš šitų priemonių yra tikrai efektyvios ir tada galutinai prieiti prie to, kad galutinai turėtumėme vieningą modelį, kuris būtų tinkamas ir efektyvus“, – sakė ministrė.

Į darbo grupę įtraukti atstovai iš Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Vidaus reikalų, Švietimo, mokslo ir sporto, Sveikatos apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų, projekte dalyvaujančių savivaldybių administracijų, Visuomenės sveikatos biurų, Pedagoginių psichologinių tarnybų, taip pat iš Policijos departamento, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos, Lietuvos dienos centrų asociacijos, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos, Jaunimo reikalų agentūros ir kitų. 

Šių priemonių imamasi, kaip skelbia ministerija, pastebint nepilnamečių narkotikų vartojimo didėjimą. Šiemet sausio-rugpjūčio mėnesiais registruoti 75 nepilnamečiai, įtariami padarę nusikalstamas veikas, susijusias su disponavimu narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis ir jų kontrabanda. Pernai tuo pačiu laikotarpiu – 66 nepilnamečiai.

Daugėja ir administracinių nusižengimų, kuriuos dėl narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimo padaro nepilnamečiai iki 16 metų, negalintys būti traukiami administracinėn atsakomybėn dėl savo amžiaus. Pernai per visus metus tokių nepilnamečių nustatyta 94, o per šių metų nepilnus devynis mėnesius – 121.

 „Man būnant dar vicemeru kokiais 2016 metais lankant vieną probleminę mokyklą, teko užeiti į tualetą ir rasti gulinčius švirkštus šalia šiukšlinės. Kai mokyklos vadovo paklausiau, kas čia dabar yra, paskėsčiojo rankomis, kad nesugebame sužiūrėti. Ta mokykla buvo renovuota, tada užtikrinta perimetro apsauga“, – pirmadienį pasakojo Vilniaus meras.

Alytaus miesto ir Klaipėdos rajono merai tvirtino, kad padarius paviršių testus, praktiškai visose švietimo įstaigose rasta narkotinių medžiagų pėdsakų.

„Nebejuokinga, neberamu, dėl to mielai prisidėjome prie šio projekto“, – sakė Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas.

BNS nuotrauka

Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode